23 Eylül 2014 Salı

Simulink ile Video İşleme

   Herkese merhabalar , yazılarıma matlab ile devam ediyorum . Geçen yazımızda bahsettiğim gibi , görüntü işleme yanında video işleme de yapabilir görüntü işleme konusunda bahsettiğimiz gibi video üzerinde de yine mevcut filtreleri kullanarak kenar belirleyebiliriz . Yazımızın içeriği Video işleme ve kenar bulma üzerinedir .

   Matlab'da video işlerken kullanacağımız ; matlabın bir uzantısı olan , grafiksel tasarım , simulasyon ve dinamik sistemlerin analizini gerçekleştirebildiğimiz ' Simulink ' tir.
Simulink , bazı blok şemaları kullanabileceğimiz , giriş ve çıkışlara sahip bir alandır . 
-Blok diagramların genel mantığını da düşünebiliriz , bir ürün girer , işlenir sonra çıkış verir. -

Matlab'da New komutunun altında Simulink Model başlığına tıklayarak kullanımımıza sunulan 'beyaz' ekrana sahip oluruz , daha sonra ekran üzerinde isteklerimize uygun olarak seçmemiz gereken blok diagramları bulabileceğimiz , 'Simulink blok library' sekmesini açarız . 


Daha sonra gerek pc kamerasından gerekse kullandığımız harici bir kameradan anlık olarak video görüntüsü alalım. 
Bu işlem Matlab sürümlerine göre de farklı yerlerde bulunabilir . Örneğin , 2010 kullanıyorsak , video and image processing başlığı altında bulabiliriz. 2012 kullanıyorsak Image acquisition toolbox
başlığı altında bulunan From Video Device bloğunu ekrana sürükleyebiliriz. 


Video görüntüsünü aldık fakat görüntüyü ekranda göstermemiz gerekmektedir . Ekranda gördüğünüz gibi From ile başladık  To ile de bitirmemiz gerekmektedir :) . 

Bu aşamada  gerekli blok diagramları kütüphaneyi inceleyerek bulmanız sizin yararınıza olacaktır . Hangi sekmelerde yer aldığına yer vermeyeceğim. 

Kamera görüntüsünü birebir ekranda göstermiş olduk , Bunu bir amaca hizmet etmek için yapacaksak ilk olarak kenar belirleme için deneyebiliriz. 

Projemizi daha stabil hale getirmek amacıyla kullanacağımız bazı ara adımlar olacaktır ;
Optical Flow yöntemi kullanılarak görüntüdeki hareket algılanırız ,
Autotreshold yöntemiyle  görüntüyü siyah beyaz halde alırız ve bunu ekranda gösterebiliriz . 

Her adımdan sonra ekran çıktısı alıyorum fakat bunu yapmaya gerek yoktur ne yaptığımızı görmek amacıyla yapılabilir . 


Bu projede sobel filtresiyle kenar belirlemek istersek , sobel filtresini seçeriz , ayrıca Edge thining ile de görüntümüzü daha belirgin hale getirme imkanımız vardır . Ekrana anlık olarak basılan video görüntüsünün kenarları belirlendi . Sizler Simulink içinde hazırda bulunan videoları kullanarak kenar belirleyebilir , daha sonra hareketli nesnelerin hareketlerini kare içine almayı ve bu hareketli cisimleri saydırmayı deneyebilirsiniz . 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder