25 Eylül 2014 Perşembe

PIC Mikrodenetleyici Nedir?

   Öncelikle mikrodenetleyici , mikroişlemci ve assembly gibi kavramları hatırlarsak kavramamız daha kolay olabilir;

Mikroişlemci :Yazılan programı işleterek çıkışlara yönlendiren birimdir . Merkezi işlem birimi (CPU) diye bildiğimiz bu bölüm sistemin beynidir kalbidir artık ne derseniz :) 
Sıkça da duyarız 4 , 8 , 16 , 32 , 64 bitlik veri formatlarında çalışırlar , tabi zamanlar daha da gelişmektedirler . 


Mikrodenetleyici : Mikroişlemci , giriş/ çıkış ve bellekten oluşan bir entegredir . Aslında tamamen mikroişlemcinin özündeki yazılımla işe yararlar , bir insanın yapısı gibi düşünebiliriz.

 Assembly Dili Nedir ?
Assembly ; sadece 1 ve 0' lardan oluşan makine dilinin insanlar tarafından anlaşılır hale getirilmesiyle doğmuştur diyebiliriz . 
Örneğin en basitinden '' MOVE adında bir komut bulunur assembly dilinde şu şekilde açıklayabiliriz ;
Bir veri taşınacaktır ve makine dilinde 10011001 diye bir komutla bu işlem yapılabilmektedir . Buna Assembly dili ingilizce anlamı taşımak olan MOVE adını vermiş ve böyle tanımlamıştır .Böylece 10011001 yerine MOVE kelimesi kullanabilmektedir.'' gibi .

PIC (Peripheral Interface Controller)
 Microchip firmasının ürettiği mikrodenetleyicilere verilen addır.
PIC kaynaklarına kolay ulaşılabilen ve kolay ve ucuz maliyette programlanabildiği için tercih edilen bir mikrodenetleyicidir , bununla birlikte büyük çalışmalar için de tercih sebebi olabilir . 16F84 gibi 1 milyon kere silinip yeniden programlanabilen işlemcileri onu daha cazip hale getirmiştir diyebiliriz , tabi bunun yanında bir çok dezavantajı da vardır .

Peki bir PIC nasıl programlanır ? Yani o nasıl işe yarar hale getirilir ?
Öncelikle Derleyicilerimiz sayesinde yazdığımız programı HEX koduna çeviririz . 
Bir parantez açıp HEX ' i de şöyle açıklayalım ; HEX ; 1 ve 0 lardan oluşan makine dilinin 16 lık sistemde yazılmış halidir , (hexadecimal=16'lık sistem dersek akılda daha kalıcı olabilir. )
Ama ilk önce tasarımımızı yapmalıyız . Ne yapacaksak Simulasyon ortamında denemek üzere Proteus gibi simulasyon programlarını kullanabiliriz , bizler PIC C kullanırken tasarımlarımızı Proteusla yapmıştık , örnek olarak da vermiş olalım .
Sırada program yazmak var ama ilk adımımız akış şeması çizmek , ilk yazılarımızı incelerseniz bunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz.
Yazılımımızı hazırladıktan sonra compile edip çizimimizde yer alan PIC ' e atıp çalıştırabilir , bunun yanı sıra programlayıcıyı kullanarak HEX dosyamızı PIC' imizin içine yükleyebiliriz .

 Böylece yazdığımız kodları kullanabileceğimiz platforma entegre etmiş oluruz .


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder