14 Eylül 2014 Pazar

Matlab'da Görüntü Okuma

Matlab'da Image Processing Toolbox paket programı adı altında görüntü işleme işlemleri yapılabilmektedir. Günümüzde bu konuda en yaygın kullanılan yazılım geliştirme aracı MATLAB ve C++ programlama dilidir . Bu yazılımlar sayesinde sayısallaştırılan cisimler üzerinde renk , şekil analizi kolaylıkla gerçek zamanlı olarak yapılabilmektedir.
Görüntü işlemede temel amaç aralarında ortak özellik ve bir ilişki kurulabilen karmaşık işaret örneklerini veya nesneleri bazı tespit edilmiş özellikler veya karakterler vasıtası ile tanımlama veya sınıflandırmadır.


Görüntü işleme için kullanılan yöntemler farklılık göstermektedir. Özellikle öne çıkan görüntü işleme yazılımları C , C++, MATLAB ve kameraların smart programlarıdır. Bu programların ortak özellikleri görüntü işleme için aynı parametreleri kullanmalarıdır. Renk analizi, köşeleri yakalama gibi parametreler görüntü işleme sırasında kullanılan ortak parametrelerdir.

Önce , bir görüntünün matlab ortamında anlık olarak kameradan alınmasını gösterelim ;

( Belirtmekte fayda var ; bu komutları ' command window ' da yaabileceğimiz gibi , bir proje oluştururken .m file açarak bu sayfada yazmamız daha doğru olacaktır , öğrenme aşamasında 'command window ' kullanılabilir . )

Image acquisition toolbox'tan kameradan anlık olarak görüntü alırız . Ya da imaqtool komutu ile bu sekmeyi açabiliriz.

Ekranda görülen start prewiew butonuna basılarak kamera açılır ve istenilen görüntü alınır . Ayrıca sol kısımda resim boyutunu istediğimiz şekilde ayarlayabiliriz .

daha sonra  ;  imread komutu ile resmimizin bilgisayarda bulunduğu adresi alır onu okuruz.


original= imread('C:\Users\User\Desktop\matlab proje denemesi\yesil.j2c');
(original adlı bir değişkene resmi atadık.)

imshow komutu ile de okuduğumuz resmin görüntüsünü  ekranda alırız.

imshow(original)
(original adlı resmi ekranda gösterdik.)

 böylece görüntü okuma işlemini tamamlamış oluruz .imshow komutundan sonra ekran çıktısı bu şekilde olur ,daha sonraki yazımda anlatacağım projede kullandığım yeşil bölgeleri sahip bu resmi anlatırken de kullanmak istedim . 
Herkese kolay gelsin .

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder