22 Ağustos 2014 Cuma

MATLAB ile Ses Kaydetme

         Merhaba arkadaşlar, kısa bir tatilden sonra paylaşımlarımıza devam ediyoruz. 
Bu yazımda sizlere matlab kullanarak bir ses dosyası nasıl kaydedilir ve dinlenir onu anlatmaya çalışacağım.
Evet arkadaşlar yukarıda yapılmış 5 saniyelik bir ses kaydı görüyorsunuz. Hadi bu kodları satır satır inceleyelim.

kayit=audiorecorder(48000,16,2);  
Audiorecorder nesnesi türünden bir kayit değişkeni tanımlıyoruz. Burada 48000 Hz örnekleme oranımız,16 bit başına örnek sayımız,2 de bizim sesimizin stereo olarak kaydedeceğimizi gösteriyor.
 record(kayit,5);
record fonksiyonu bizim ses kaydımızı başlatan fonksiyondur.Burada kayit nesnesinin üzerine 5 sn boyunca ses kaydı yapılacağını söylüyoruz.Entera basıp bir alt satıra geçtiğimiz andan itibaren kaydımız başlıyor.
play(kayit);
play fonksiyonu ile audiorecorder tipindeki değişkenimizi ,yani kaydettiğimiz sesi, çalmaya başlıyoruz.
 kayit
Bu satırda kayit adlı değişkenimize yaptığımız kaydın değişkenlerini görüyoruz.Yeri gelmişken bilmeyenlerimiz için matlabda kod satırında yazdığınız fonksiyonun sonuna noktalı virgül koymazsanız değişkenin içeriğini de command window da görebilirsiniz.

Ayrıca bu kayıt işlemini manuel olarak da yapabiliriz yani 5 sn değilde başlama ve bitiş anını kendimiz belirleyebiliriz.Bunun için record(kayit); dediğimiz an kaydımızbaşlar , bu kaydı duraklatmak için pause(kayit) ,duraklatılmış kaydı devam ettirmek için resume(kayit) , sonlandırmak içinde stop(kayit) fonksiyonlarını kullanabiliriz.

Bir sonraki yazımda kaydettiğimiz bu sesi wav formatında yazmayı ve wav formatında yazılmış seslerin matlab ortamında sayısal verilere dönüştürülmesini anlatmaya çalışacağım. 

2 yorum :