24 Ağustos 2014 Pazar

Matlab İle Ses dosyasını Okuma

   Merhaba arkadaşlar daha önceki yazılarımızda matlab ortamı ile ses kaydettik, kaydettiğimiz bu sesi dosya halinde yazdırdık. Bugün de elimizdeki bir sesi işleyebilmek, analizini yapabilmek için matlab ortamına alarak sayısal verilere nasıl dönüştürürüz onu inceleyelim.

  Wav formatında kaydedilmiş bir sesi sayısal verilere döndürmek için wavread() fonksiyonunu kullanırız. Pekibu fonksiyonun giriş ve çıkış parametreleri nelerdir onlara bakalım.
>>y = wavread(filename)
>>[y, Fs] = wavread(filename)
>>[y, Fs, nbits] = wavread(filename)
   wavread fonksiyonunun en yaygın 3 kullanım şeklini yukarıda görüyorsunuz. Filename kısmına okuma yapacağınız ses dosyasının ismini tırnak içinde ve .wav uzantılı('kayıt.wav') bir şekilde yazmanız gerekmektedir.Burada dikkat edeceğimiz bir diğer  hususda current folder penceresinde görünen klasörün içeriğinde ses dosyamızın bulunması gerektiğidir. Giriş parametrelerimizi verdik peki bize geri dönüş parametresi olarak ne veriyor bu fonksiyon ona bakalım. 
  y olarak bize geri dönen parametrede; bir matris halinde sesin dataları bulunmaktadır. Bir diğer manasıyla sesin digital olarak kaydedilmiş halidir.
 Fs  örnekleme sayısı , nbits ise örnek başına kaç bit düştüğüdür. 
Biz bu sesi dinlemek yada belirli aralıklarla bölüp yeni bir dosyaya yazdırmak istersek y matrisimiz üzerinde işlemler yapmalıyız. Fs ve nbits parametrelerini daha kompleks ses işleme fonksiyonlarıyla veya kendi yazacağımız algoritmalar da kullanabiliriz.

Yazıma son vermeden mathworks sitesinde fonksiyon içeriğine kontrol maksatlı  bir göz atayım istedim. Ve şu not dikkatimi çekti.

Note:  wavread will be removed in a future release.Use audioread instead.

Bu nottan anladığım kadarıyla, gelecek sürümlerde wavread fonksiyonun yerini tamamen audioread fonksiyonu alacağı belirtiliyor. Audioread fonksiyonunun kullanımı da wavread fonksiyonuyla birebir benzer fakat audioread ile wav uzantısı dışındaki dosya tiplerinden de okuma yapılabiliniyor.

Evet arkadaşlar bu yazıyla beraber matlab ile bir ses dosyasını kaydettik, okuduk ve yazdık. İleri ki yazılarda GUİ ile ilgili birkaç şey yazıp bu öğrendiklerimiz üzerinden bir uygulama yapmayı planlıyorum. Şimdilik bu kadar sağlıcakla kalın :)    Hiç yorum yok :

    Yorum Gönder