26 Ağustos 2014 Salı

Matlab Grafik Arayüz Programı (GUİ)

    Grafiksel Kullanıcı Arabirimi (GUI)
  GUİ ,İçeriğinde yer alan nesnelerin kullanılması ile kullanıcıya etkileşim sağlayan ve bir işin veya bir programın koşturulmasını sağlayan grafiksel bir program arayüzüdür. Açılımı Graphical User Interface (GUI) dir.
   GUI nesneleri menüler, araç çubukları, radio butonlar, liste kutuları veya kaydırıcılar olabilir. Bunların yanında MATLAB GUI ile MATLAB’in sunduğu hesaplama imkânları kullanılarak da data alımı ve grafik çizimi gibi pek çok işlem gerçekleştirilebilir.   Grafiksel Kullanıcı Arabirimi (GUI) Nasıl Çalışır?
    Her bir nesne (veya komponent) GUI için tanımlanan programlama dosyasında callback diye adlandırılan ayrı alt rutin programlama parçalarına sahiptir. Bu şekilde her bir nesnede oluşan olaylara (örnek olarak bir buton nesnesinin tıklanması ile click event oluşması gibi) GUI o olaya ait callback rutinlerini icra ettirir. Yani, GUI hem bir arayüz hem de bir program çağrılarını icra ettirme mekanizması olarak çalışır.
    Yukarıda bahsedilen programlama olay tabanlı programlama diye adlandırılır. Bu tür programlamada her bir olaylara ait alt program parçaları birbirinden bağımsız olarak MATLAB GUI tarafından çalıştırılır.

  Basit bir GUİ nasıl oluşturulur?

   Guide adında gui geliştirme arayüzü matlab tarafından kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla sunulmuştur.
GUIDE kullanılarak tıkla ve sürükle-bırak tekniği ile GUI arayüzüne nesneler (örneğin butonlar, text kutuları, liste kutuları, grafikler v.s.) kolaylıkla eklenebilir.


 Guide yi çalıştırmak için komut satırına guide yazmamız yeterli. Aynı işlemi NEW/ Graphical user interface sekmesini kullanarak da yapabiliriz.Bu işlemden sonra karşımıza Guide Quick Start menüsü gelecektir buradan Blank GUI seçeneğini işaretleyip OK butonuna bastığımızda Guidemiz karşımıza gelecektir.
Açılan resimde GUi arayüzü hazırlamak için komponentleri olan figure sayfasını göreceksiniz.
Komponentlerin isimlerini görebilmek için file/preferences/show names in component palette seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.Yapacağınız uygulamalarda size kolaylık sağlayacaktır.Bu komponentleri çalışma alanına sürükle bırak yöntemi ile ekleyebilirsiniz.Boş arayüz sayfamıza 3 buton , 1 textbox ,1 pop-up menü ve birde axes koyup ,yeşil renkli run butonuna tıkladığınızda basit bir gui arayüzü hazırlamış olacaksınız. Tabi bu işlemi yaparken projenizi kayıt etmediyseniz program sizden kaydetmenizi isteyecektir.
Çalışma ekranını kaydetme sırasında bizim için .fig ve .m uzantılı iki dosya oluşacaktır. .fig uzantılı dosyamız arayüzümüz için , .m uzantılı dosyamız ise eklediğimiz komponentlerin callback fonksiyonlarının bulunduğu mfile dosyamızdır. Bu mfile dosyası içinde her bir komponent için ayrı callback fonksiyonları bulunur. Biz bu fonksiyonları kullanarak komponentler aktif hale geldiğinde koşturulması istenilen programları çağırırız.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder