10 Temmuz 2014 Perşembe

MATLAB NEDİR ?

Sevgili arkadaşlar , herkese selam , Size memleketim Kayseri’den yazıyorum . Malum akrabalar falan yoğunluk  vardı şimdi ancak yazabildim  . J
Bu yazımda matlab konusuna bir başlangıç yapacağım .  Sizin de fikir sahibi olmanızı umuyorum..
MATLAB ; Matrix Laboratory  kelimelerinin ilk üç harfinin ard arda yazılmasıyla oluşturulmuştur . Bunun dışında özel bir anlam aramamak lazım .
Sayısal ve analitik olarak matematiksel fonksiyonların kullanıldığı mühendislik alanlarında ve bu tür alanlarda sıkça kullanılan bir HAZIR YAZILIM paketidir .


Konu gerçekten önemlidir bu yüzden tanımı yaparken yardımcı kaynak da kullandım diyebilirim .
Matlab ortamı için yapmamız gereken bir kurulum söz konusu ve bu konu hakkında youtube’da yeteri kadar açıklama bulunmakta ve bunlar gerçekten yeterli kalıyor. Bu sebepten ötürü kurulum kısmını atlıyorum .
Matlab’ı öğrenmeye karar verdikten ve kurduktan sonra ilk merak etmemiz gereken şey somut olarak matlab ne işe yarıyor , hazır yazılım ne demektir, ne tür projelerde bu ortamdan yararlanabilirim ? sorularının cevabını aramak lazım . Bir zamanlar bu soruların tam ortasında debelendiğimiz için sırayla hepsini açıklamaya çalışacağım .
Matlab çok   yönlü bir yazılım paketidir , istişare ettiğim bir çok kişi bahsettiğim merak ettiğim bir çok konu hakkında bilgisi olmadığını söyledi , çünkü bir yandan simulink ortamında video işleme ile uğraşabilirken bir yandan .m file ile projemizi oluşturup görüntü  işleme konusuna atlayabiliyoruz , diğer yandan ses bölütleme temelli bir çok projeyi gerçekleştirirken diğer yandan bir hesap makinesi olarak command window’umuzu kullanabiliyoruz . Ayrıca aritmetik olarak hesaplayamadığımız nümerik dertlerimizi yine matlab yardımıyla halledebiliyoruz .
DİKKAT !!!
Bunlar bir yana , daha ayrıntılı fikir sahibi olmak için matlab’ın HELP kısmından  ve MATHWORKS.com sitesinden aklımızdaki tüm sorulara da yanıt bulabiliriz.
Şimdi ilk olarak  .M dosyalarına bir bakalım ;

.M nedir ?
Gözümüzle bu kısmı görmek için , NEW alt menüsünden SCRIPT ‘ ı seçebiliriz.
Önümüze gelen beyaz ekran , matlab fonksiyonlarının olduğu ve veri analizini sağlayabileceğimiz bir ortamdır . İstersek biz de kendi fonksiyonlarımızı oluşturabiliriz . Fakat zaten göreceksiniz ki gerekli ve yeter şart matlab tarafından bize sağlanmış.
Bu ortamda da kullanabileceğimiz bazı operatörleri ve komutları tanıtalım ;
à matris operatörleri
+ : toplama
- : çıkarma
* : çarpma
^ : üs alma
‘ : konjuge transpozunu alma
à mantık operatörleri
> : büyük
< : küçük
<= : küçük eşit
>= : büyük eşit
& : ve
| : veya
~: değil

İşimizi kolaylaştıran bir çok komut da mevcut . Bu komutları command window’a yazdığımız zaman işlemlerimizi kolaylaştıracaktır. Örneğin ;
Az önce de bahsettiğimiz help dökümanları için command window’ a help yazıp enter’ lamak yeterlidir . Veya date yazdığımızda program tarafından geçerli tarihi görebilmekteyiz .
Ya da çok sık kullanacağımız ;
clc (command window temizleme)
 clear (workspace temizleme)
 gibi komutları kullanabiliriz . Bu yelpaze epey geniştir , gerekli bilgiler HELP’ten ve ilerde yapacağımız projelerimizden takip edilebilir.
Son olarak sizlere bir projeden bahsetmek istiyorum , araştırmak isteyen arkadaşlar olabilir.
Matlab ortamında kameradan anlık olarak alınan bir görüntüdeki 200 pixel üzerinde olan yeşil bölgeleri bulup merkezlerinden işaretleyen ve bu bölgelerin sayısını command window’a yazdıran bir program .
Ayrıca buradan yola çıkarak farklı uygulamalar da türetilebilir . Düşünmenizi ve türettiğiniz fikirlerinizi bizimle de paylaşmanızı isterim . Ayrıca yapılabilirliğini konuşur ve olumlu bulursak , bir başka yazımızda da yaptığımız bu programı verebiliriz . Soru ve eleştirileriniz için mstfylmz38@gmail.com ‘a yazınız . Teşekkür ediyorum  , iyi çalışmalar .


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder