3 Temmuz 2014 Perşembe

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Seçmeyi Düşünenlere..

     Malum lys sonuçları açıklandı sıra geldi tercih yapmaya. Söylerken ne kadar basit sadece bir "TERCİH" ama gelecekteki (yaklaşık)40 yılımızı doğrudan etkileyecek bir tercih.Bu nedenle oldukça titiz ve sağlam bir şekilde düşünmenizi gerektiren bir konu.Umarım bu bölümü seçmeyi düşünenlere bir nebzede olsa yardımcı olabilirim. 3 yıl önce bende sizler gibi elektrik-elektronik adı altında ne varsa aradım google amcada.Okudukça kafam daha çok karıştı. Elektrik nedir? Elektronik nedir? Birde haberleşme kısmı var sonra bakıyorum bir de yazılım giriyor işin içine..Peki ya nerelerde ne gibi işler yapar bu bölümü okuyan bir insan. İlk araştırmalar sonucunda kafamda oluşan başlıca sorular(sorunlar) bunlardı.Bu yazımda sizleri sıkmadan EE mühendisi nerelerde, hangi koşullarda çalışabilir bunları açıklamaya çalışacağım.


Elektrik Elektronik mühendisi nerelerde çalışabilir?
-Bir EE mühendisi aklınıza gelebilecek her tür fabrikada çalışabilir(Çimento fabrikasından tutunda makarna üreten bir fabrikaya kadar her fabrikada sınırlı sayıda da olsa ihtiyaç vardır).
-Elektrik iletim ve dağıtım yapan şirketlerde çalışabilir.
-Elektrik ve elektronik üzerine pazara yeni ürünler süren ,Ar-Ge çalışmaları yapan şirketlerde çalışabilir.
-Yazılım üzerine çalışan şirketlerde de kendine kolaylıkla yer bulabilir.
-Haberleşme üzerine çalışan GSM şirketlerinin Ar-Ge departmanlarında çalışabilir.
-İnşaatın olduğu her yerde çalışabilir.

Özetlemek gerekirse çalışma alanı geniş ,gözlemlerime göre de ekonomik getirisi değişken bir iş dalı :)

Elektrik Elektronik mühendisi ne iş yapar?

     EE mühendisi hayal eder , tasarlar ve üretir. Bu işi yapmak istiyorsanız hayal etmekten bıkmayan bir yapınızın olması gerekli. Olaylara farklı açılardan yaklaşabilmeli , insanların size yarı kaçık gözüyle bakmasına aldırış etmemeniz gerekli :) Gelelim tasarlama kısmına, gözünüzü kapattığınızda hayalleriniz canlanıp hareketleniyor mu? Cevabınız evet ise tasarlama kısmını da hallettik demektir. Üretme kısmında ise bize seçtiğimiz okul, aldığımız dersler ve edindiğimiz tecrübeler yardımcı olacak.Kısaca bir EE mühendisi böyle çalışır(çalışmalıdır).Peki her mühendis bu koşullarda mı çalışıyor malesef sadece %25'i belki de daha azı.. Geri kalan kısmı ne mi yapıyor dersiniz? Hayal gücünü kaybedip hayatının rutin akışında kendini buluveriyor ,gelsin dosyalar atılsın imzalar diyerek hayatını kazanıyor. Sonuç olarak sizin kişilik yapınız ve seçimleriniz hangi koşullarda ne iş yapacağınızı belirliyor diyebiliriz.

     Son olarak hepimizin en çok merak ettiği konu;
     "Ne kadar maaş alıyor EE mühendisi ?".
     Devlet baba mühendisler için minimum 2800 lira veriyor diye biliyorum. Özel sektörde ise diplomanız değil neyi ne kadar bildiğiniz para ediyor. Bu nedenle 1500 liradan başlayıp iyi meblağlara ulaşabilmeniz (ulaşabilmemiz:) çok da uzak görünmüyor bence.

     Bu yazıda okuduğunuz her şey benim sınırlı seviyede edindiğim tecrübelerimin yorumudur sevgili arkadaşlar.Bu nedenle yazım her türlü eleştiri ve soruya açıktır. Eleştiri ve sorularınızla gerekli düzeltmeleri yapıp yazımı geliştirmek beni de mutlu edecektir.Bana osmanaymaz0632@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder