5 Temmuz 2014 Cumartesi

Arm için bir başlangıç yapalım mı ?

Bir süre önce bir arayışa girdim , 3. sınıf olduk ama hala tam olarak ne yaptığımızı bilmiyoruz , C tabanlı derleyicilerle , ortamlarla bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ama boşa mı çabalıyoruz ? Böyle bir soru yönelttim kendime ve araştırmaya koyuldum . Piyasada dönen olaydan bihaber uğraşlarımız var ama piyasada popüler olan tercih edilen endüstriyel olarak otorite kazanmış olan dil ne , gömülü sistemlerle ilgileneceksek kullanmamız gereken kart hangisi , nerden başlayalım nereye gidelim ? Bir çok arkadaşımın da derdi aynıydı ve biz de bir araştırma sonucu bazı sonuçlar aldık elbette .

C diyince akan sular duruyor piyasada , tabiki C dilinin mantığı bizi ilgilendiren , yoksa deyim yerindeyse printf , scanf elbette derleyiciye göre IDE ye göre değişkenlik gösteriyor , nesne tabanlı programlama yapmak istiyorsak daha farklı denizlere dalmak zorunda kalıyoruz ki yapmak isteyeceğiz de . Peki ARM bunun neresinde ?
İlk olarak ARM ın ne olduğundan başlayalım .
ARM(Acorn RISC Machine) , yani RISC tabanlı bir işlemci mimarisidir . Yalnız şunu bilmemiz gerekir ki ARM firması lisans ve dizayn satan bir firmadır işlemci üreten bir firma değildir . Yani işleri işlemci üreten firmalarladır .ARM kelimesini kullanırken şu şekilde kullanırsak hata yapmamış oluruz , ARM tabanlı işlemci , ARM işlemcili değil . :)
ARM ın tercih edilmesi için birçok sebep var birkaçını sıralayalım ;
RISC mimarisi , işlemci tasarlayıp üretmeyi kod üretmeyi son derece kolaylaştırıyor.
ARM tabanlı işlemciler güç tüketiminde çok iyi , gerçekten çok az bir güç tüketimi ile işimizi görebiliyoruz.
32 bit işlemcileri kullandığımız zaman da göreceğiz ki , yapabileceğimiz işlem sayısı bir hayli fazla olabilecek .
Ve daha bir çok sebep bizi ARM ' la ilgilenmeye itiyor . Biz de seve seve bu yola giriyoruz .
Böyle diyerek bu işe başladık ve bir de geliştirme kiti edindik ; yetinmedik eğitim seti edindik ve tabi ki araştırma ruhumuz her zaman bizi tetikledi .
Şimdi size de tavsiyem STM32F4 serisinden amacınıza uygun bir kit edinip yavaş yavaş bu denizde yıkanmaya başlamanız . Yapacağımız uygulamalarda da KEIL derleyicisini kullanacağız ve uygulamalarımızda STM32F429 discovery ve nadir de olsa STM32F407 yi kullanacağız .
Takipte olun ve piyasada çok nadir rastayacağınız , hazır fonksiyon odaklı değil de , bir mühendis işi olan olayın özüne inerek , bu fonksiyonlarda ne yapıyoruz ? un cevabını bilerek yürüyelim .
İlginize teşekkür ediyorum . İyi çalışmalar

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder